Jaki jest mechanizm działania symetykonu?

Symetykon jest substancją czynną, która często znajduje się w lekach stosowanych przeciw wzdęciom i nadmiernemu gromadzeniu się gazów. Jest to związek chemiczny, który nie jest absorbowany ani trawiony przez organizm, a jego głównym zadaniem jest zmniejszenie napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu znajdujących się w układzie pokarmowym. Niniejszy artykuł szczegółowo omówi mechanizm działania oraz farmakokinetykę symetykonu.

Mechanizm działania symetykonu

Symetykon to substancja, która jest mieszaniną poli(dimetylosiloksanu) i dwutlenku krzemu o właściwościach odpieniających. Głównym mechanizmem działania symetykonu jest zmiana napięcia powierzchniowego na granicy faz między płynną zawartością przewodu pokarmowego a pęcherzykami gazu. W efekcie dochodzi do ułatwionego łączenia się pęcherzyków gazu, które następnie są łatwiej eliminowane z przewodu pokarmowego. Gazy te są usuwane z organizmu drogą odbijania, oddawania wiatrów lub poprzez wzrost absorpcji gazu do krwi.
Dodatkowo, ze względu na swoje właściwości odpieniające, symetykon jest często stosowany przed badaniami diagnostycznymi takimi jak ultrasonografia, radiografia czy endoskopia jamy brzusznej. Użycie symetykonu przed tego typu badaniami pozwala na skuteczne usunięcie nagromadzonych gazów, co z kolei ułatwia dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych pacjenta.

Farmakokinetyka symetykonu

Symetykon jest substancją obojętną; ulega ani wchłanianiu, ani trawieniu w przewodzie pokarmowym. Taka właściwość symetykonu sprawia, że jest on substancją bezpieczną do stosowania, ponieważ w żaden sposób nie wpływa na metabolizm. Symetykon wydalany jest z organizmu w postaci niezmienionej wraz z kałem.

Podsumowanie

Symetykon to składnik wielu leków stosowanych przeciwko wzdęciom i nadmiernemu gromadzeniu się gazów w układzie pokarmowym. Dzięki swoim właściwościom odpieniającym obniża on napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, co ułatwia ich eliminację z organizmu. Symetykon nie jest wchłaniany ani trawiony przez organizm, a wydalany jest w postaci niezmienionej wraz z kałem.
Stosowanie symetykonu jest bezpieczne i może być również pomocne przed badaniami diagnostycznymi układu pokarmowego.

Bibliografia

https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/12235/characteristic
https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/12391/characteristic

Zobacz też:

amlodypina.pl

Najnowsze poradniki: